botox

Botox – co warto wiedzieć na jego temat?

Botox to jedna z najpopularniejszych metod walki ze zmarszczkami, szczególnie mimicznymi. Zabieg polega na wstrzyknięciu toksyny botulinowej (popularnie zwanej jadem kiełbasianym) w wybrane partie twarzy. Substancja blokuje przepływ impulsów nerwowych wysyłanych z mózgu do tkanek mięśniowych. W efekcie przestają one pracować, czyli nie marszczą się i nie fałdują, a skóra staje się gładka. Warto też zaznaczyć, że botox nie jest wypełniaczem, więc z jej pomocą nie jesteśmy w stanie powiększyć ust ani innych części ciała.

Komu poleca się stosowanie zabiegów z botoxem?

Jak już wspomnieliśmy, aplikacje botoxu pomagają przede wszystkim zlikwidować zmarszczki. Dlatego taką kurację zaleca się osobom, które chcą się pozbyć zmarszczek palacza, kurzych łapek, bruzd na czole oraz zmarszczek zlokalizowanych między brwiami, zwanych lwimi zmarszczkami. To właśnie w tych miejscach botox świetnie się sprawdza. Warto też pamiętać, że ta substancja może też pomóc nam przy innych problemach. Toksyna botulinowa wykorzystywana jest również przy leczeniu migren, bruksizmu oraz nadmiernego pocenia się.

Jakie efekty gwarantują kuracje z wykorzystaniem botoxu?

Toksyna botulinowa cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze względu na znakomite rezultaty. W większości przypadków pierwsze efekty są widoczne już po upływie dwóch dni od przeprowadzenia zabiegu. Natomiast pełny rezultat można zaobserwować po tygodniu. Po wstrzyknięciu botoxu widoczne jest zlikwidowanie zmarszczek poziomych na czole, kurzych łapek i bruzd palacza. Co więcej aplikacja preparatu przeciwdziała tworzeniu się nowych zmarszczek na obszarze skóry poddanej zabiegowi. Efekty kuracji utrzymują się od 3 do 5 miesięcy, a u niektórych osób efekt utrzymuje się nawet rok. Warto też powtarzać wstrzykiwanie botoksu dwa razy w roku, aby podtrzymać rezultaty zabiegu.

Jak postępować przed i po zabiegu?

Tydzień przez zabiegiem nie wolno stosować aspiryny, ibuprofenu, excedrinu, dziurawca, witaminy E, tranu, omega-3, miłorzębu (ginko biloba), żeń- szenia. W dniu wykonania iniekcji botoxu nie powinno się nakładać makijażu na twarz. Ważne jest również prawidłowe postępowanie po zabiegu. Warto pamiętać, że tuż po wykonaniu kuracji botox może się przemieszczać, więc należy temu zapobiec. Dlatego powinno się unikać leżenia oraz nadmiernego schylania przez około 4 godziny po zabiegu. Nie wolno również drapać oraz trzeć skóry w miejscach, których nastąpiło wstrzyknięcie botoxu. Nie powinno się również korzystać z solarium ani chodzić na masaże przez okres około tygodnia po podaniu toksyny botulinowej.

Jakie są przeciwwskazania do wykonywania botoxu?

W przypadku większość terapii odmładzających pojawia się szereg przeciwwskazań. Warto więc zawsze sprawdzić, w jakich przypadkach nie wolno przeprowadzać konkretnego zabiegu. W przypadku botoxu do przeciwwskazań zaliczają się:

  • ciąża;
  • karmienie piersią;
  • zaburzenia układu sercowo-naczyniowego oraz nerwowego;
  • choroba Alzheimera;
  • choroby mięśni;
  • stosowanie aminoglikozydów, aminochinolonów, galaminy, D-penicylaminy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 1