Chirurgiczne wyrwanie zęba – kiedy jest konieczne i jak się odbywa?

Zęby wyrywa się z różnych powodów. Czasami w tym celu konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

Gdy poszukiwany jest sprawdzony chirurg stomatolog Kraków daje obecnie dostęp do wielu gabinetów i klinik prowadzących usługi stomatologiczne w tym zakresie. Zobacz, kiedy konieczne jest skorzystanie z chirurgicznej ekstrakcji zęba i jak prowadzi się ten zabieg!

 

Ekstrakcja zęba – kiedy jest konieczna?

Wyrwanie zęba, również określane jako jego ekstrakcja, jest rodzajem zabiegu o bardzo szerokim zastosowaniu. Teraz nie wykonuje się go jednak tak często jak kiedyś, ponieważ stomatologia wykorzystuje różne rodzaje zabiegów redukujących konieczność ekstrakcji.

 

Zazwyczaj zabieg polegający na wyrwaniu zęba jest konieczny wtedy, gdy jest on już na tyle zniszczony, że nie można go wyleczyć. Wtedy proponuje się najczęściej uzupełnienie protetyczne, na przykład implant zębowy.

 

Także wyrywanie zębów jest stosowane wtedy, gdy są one nieprawidłowo położone, na przykład znajdują się nadal w dziąśle, czyli są zębami zatrzymanymi, rosną pod nieprawidłowym kątem i napierają na okoliczne zęby.

 

Warto też wskazać, że ekstrakcje prowadzi się również jako element leczenia ortodontycznego, gdy w jamie ustnej pacjenta jest zbyt mała ilość miejsca, by zmieścić wszystkie zęby.

 

Kiedy konieczne jest chirurgiczne wyrywanie zębów?

Większość ekstrakcji prowadzona jest standardowo, ale w niektórych przypadkach wykonuje je chirurg stomatolog Kraków jest miastem, gdzie takie zabiegi również są dostępne.

 

Najczęściej ekstrakcja zębów metodami chirurgicznymi jest konieczna wtedy, gdy ząb jest położony w tak niefortunny sposób, że nie można usunąć go inną techniką. Aby ocenić, jaka metoda ekstrakcji jest konieczna, wykorzystuje się zdjęcia RTG. Dzięki nim stomatolog może sprawdzić, jak położony jest konkretny ząb, co również jest pomocne podczas jego wyrywania.

 

Również chirurgiczne wyrywanie zębów jest prowadzone wtedy, gdy ząb jest mocno zniszczony, więc w dziąśle pozostały jedynie jego fragmenty. By dokładnie usunąć wtedy wszystkie z nich, prowadzi się zabieg chirurgiczny.

 

Jak przebiega zabieg chirurgicznej ekstrakcji zęba?

Pacjenci, którzy udają się do specjalisty jak chirurg stomatolog Kraków  https://stomatologiaswiatkowska.pl/chirurgia/ czy w innym mieście, nie muszą obawiać się zabiegu. Dzisiaj takie procedury prowadzi się całkowicie bezboleśnie dzięki wykorzystaniu skutecznych znieczuleń.

 

Procedura polega wtedy na wcześniejszym wykonaniu niezbędnego badania RTG, gdy nie zostało ono jeszcze wykonane. Następnie pacjentowi podaje się znieczulenie, które powoduje, że nie czuje on żadnego bólu podczas procedury. Chirurg w następnej kolejności rozcina dziąsło i usuwa ząb. Na koniec zabiegu dziąsło jest zszywane, dzięki czemu może ono poprawnie się zrosnąć.

 

Po zabiegu mogą pojawić się dolegliwości bólowe, natomiast w celu ich zredukowania można zażyć standardowe leki przeciwbólowe. Według wskazań lekarza należy też zgłosić się na wizytę kontrolną.

 

Gdy zatem standardowa ekstrakcja nie jest możliwa, stosowane są metody chirurgiczne. Dzięki nim ząb można usunąć szybko i bezboleśnie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

46 − = 44