Czym różni się kosmetyczka od kosmetologa?

Kosmetologia oraz kosmetyczka z pozoru takie same zawody. Prawda jest taka że kosmetologia jest szersze dziedziną niż dział kosmetyczny. 

 

Kosmetyczką można zostać po ukończeniu odpowiedniego kursu bądź dwuletniej szkoły która zakończona jest egzaminem komisyjnym. Z kolei aby zostać kosmetologiem należy ukończyć czy 3 letnie studia licencjackie czasami nawet uzupełnione o kolejne 2 lata studiów magisterskich. 

 

Osoby które ukończyły kierunek kosmetologii posiadają dużą wiedzę w kwestii pielęgnacji skóry, ale również metod leczniczych jak również sposobów na zdrowy tryb życia. Kosmetologia jest ta nauka która zajmuje się budową całego organizmu, łączy w sobie nauki dermatologiczno, kosmetyczne czy nawet dietetyczne. Kosmetologia nadzoruje proces tworzenia kosmetyków, ale również innych produktów służących do pielęgnacji ciała.  W skrócie można by powiedzieć, że kosmetologia jest dziedziną,  która zajmuje się zwiększeniem atrakcyjności fizycznej ciała człowieka przy pomocy różnych technik oraz preparatów. 

Kosmetologię można podzielić na kilka różnych działów. Przede wszystkim wyróżnia się 

  • kosmetologię leczniczą
  • kosmetologia pielęgnacyjnę 
  • kosmetologia upiększająca 
  • oraz trychologię  pielęgnacyjną

W obszarze zainteresowań kosmetologii można wymienić:

  •  wpływ promieniowania UV na skórę 
  • korygowanie wad wyglądu 
  • upiększanie ciała 
  • korygowanie defektów skórnych
  • zapobieganie powstawaniu defektów skórnych 
  • poruszanie problemu otyłości oraz walka z otyłością
  •  profilaktyka starzenia organizmu 
  • leczenie zmian skórnych. 

 

W gabinetach kosmetycznych pracują zarówno kosmetyczki jak i kosmetolodzy.  Kosmetyczka wcale nie jest mniej wartościowym zawodem. Ich działalność jest po prostu bardziej ukierunkowana na poprawę wyglądu skóry, a działalność kosmetologa jest nieco szersza. 

 

Warto korzystać z dobrodziejstw jakie oferują gabinety kosmetyczne. 

Gabinety kosmetyczne oferują w różnego rodzaju zabiegi w zależności od potrzeb pacjenta. 

Najczęściej wykonywanymi zabiegami w salonach kosmetycznych są mikrodermabrazja czyli peeling mechaniczny, peelingi chemiczne czyli zabiegi z kwasami, mezoterapia igłowa regulacja oraz henna brwi przedłużanie oraz zagęszczanie rzęs. 

 

Z jakimi problemami pacjenci zgłaszają się najczęściej? 

 

Najczęściej pacjenci przychodzą do gabinetu kosmetycznego z prośbą o oczyszczenie skóry. Skóra każdego człowieka wymaga regularnego oczyszczenia i złuszczania.  Świetnie sprawdzają się mikrodermabrazja oraz peeling kawitacyjny oba te zabiegi są równie skuteczne jednak wykonywane są w inny sposób.

Mikrodermabrazja jestem mechaniczne złuszczanie warstwy rogowej naskórka w celu usunięcia zanieczyszczeń zabieg ten pomaga na likwidację zaskórników, likwiduje drobne zmarszczki, nadaje skórze elastyczność ponadto pobudza skórę do produkcji kolagenu i elastyny. 

Peeling kawitacyjny z kolei jest zabieg podczas którego emitowane są fale ultradźwiękowe skóra podczas zabiegu jest zwilżana aby mogło zajść zjawisko zwane grawitacją czyli przemiana cieczy pod wpływem ciśnienia z fazy ciekłej fazy gazową jest to zabieg łagodniejsza od mikrodermabrazji. Jest ponadto bezbolesny, poprawia ukrwienie skóry oczyszcza z zanieczyszczeń jak również działa dezynfekująco i przeciwzapalnie. Peeling kawitacyjny pomocny jest przy leczeniu trądziku i jak również wspomaga skórę skłonna do niedoskonałości. Peeling kawitacyjny stosowany jest również jako element zabiegów przeciwstarzeniowych. 

Wybór odpowiedniego zabiegu zależny jest od potrzeb pacjenta. Powinien być od dobrany indywidualnie po ocenie stanu zdrowia, oraz stanu skóry pacjenta. Dobra kosmetyczka nie wykona zabiegu bez wcześniejszego wywiadu z pacjentem. Powinna dokładnie obejrzeć skórę, a następnie przedstawić swój plan jej leczenia. 

Jeśli zabieg wybrany przez pacjenta jej zdaniem nie jest odpowiedni powinna wówczas o tym poinformować pacjenta a nie wykonywać go jedynie na życzenie. Dobro pacjenta oraz jest skóry jest priorytetem, nawet kosztem odmówienia wykonania zabiegu. W zamian może zaproponować inny, który będzie odpowiedniejszy dla potrzeb danej skóry.

One thought on “Czym różni się kosmetyczka od kosmetologa?

  1. Sama regularnie chodzę do kosmetyczki na zabieg peelingu kawitacyjnego i mogę polecić 🙂 Zabieg trwa dosłownie chwilę, a widzę bardzo dobre rezultaty jego dzialania, cera wyglada o wiele lepiej, jest gładsza oraz wyskakuje mi mniej wyprysków.

    Najbardziej lubię dotyk skóry po zabiegu, skóra jest totalnie mieciutka 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

92 − 83 =