Rehabilitacja w chorobie Parkinsona – dlaczego jest tak ważna?

Właściwie prowadzona rehabilitacja w chorobach neurologicznych pozwala na poprawę codziennego funkcjonowania pacjentów. Jest ona bardzo istotna także w przypadku choroby Parkinsona. Dlaczego warto ją prowadzić? Gdzie z niej skorzystać?

Choroba Parkinsona jest chorobą neurologiczną, która powoduje stopniowe zaburzenie pracy ośrodkowego układu nerwowego, skutkując w pojawieniu się objawów jak drżenie kończyn, problem z chodem, spowolnione procesy psychologiczne.

Rehabilitacja w leczeniu choroby Parkinsona

Na razie nie opracowano jeszcze skutecznego leku na chorobę Parkinsona. Obecnie stosowane leczenie farmaceutyczne może jednak spowolnić procesy postępowania choroby. Dodatkowo u osób z tą dolegliwością bardzo duże znaczenie ma właściwa rehabilitacja, która umożliwia utrzymanie sprawności na długi czas.

Rehabilitacja w leczeniu choroby Parkinsona umożliwia przede wszystkim:

 • utrzymanie samodzielności
 • zachowanie dobrej kondycji ciała
 • ograniczenie problemów z układem ruchu
 • utrzymanie sprawności psychicznej
 • redukcję dolegliwości jak bóle, napięcia, zwyrodnienia
 • łatwiejszą komunikację z pacjentem

W zależności od tego, gdzie rehabilitacja w chorobie Parkinsona jest prowadzona, można także skorzystać z określonych jej rodzajów, co pozwala osiągnięcie założonych celów.

Choroba Parkinsona – jak odbywa się rehabilitacja chorego?

W rehabilitacji pacjentów z choroba Parkinsona wykorzystuje się różnego rodzaju narzędzia zależnie od oczekiwanych rezultatów.

Przede wszystkim rehabilitacja w chorobie Parkinsona polega na odpowiedniej aktywacji układu ruchu. Skupia się ona przede wszystkim na obszarach jak:

 • utrzymywanie równowagi
 • przenoszenie ciężaru ciała
 • zwroty w trakcie chodzenia
 • sięganie po przedmioty i ich chwytanie
 • kontrolowanie ruchów

Dla osiągnięcia optymalnych efektów wykorzystuje się różne rodzaje ćwiczeń fizycznych, które pozwalają na osiągnięcie bardzo dobrych efektów dotykających osób z tą dolegliwością.

Wsparciem mogą być także różne metody fizykoterapii, które polegają na fizycznym oddziaływaniu na ciało pacjenta, na przykład z wykorzystaniem metod jak magnetoterapia czy masaże.

Ponadto duże znaczenie ma także rehabilitacja polegająca na wsparciu psychiki. Prowadzona w tym zakresie terapia zajęciowa skupia się głównie na wykonywaniu różnych robótek, układaniu puzzli czy na zadaniach plastycznych, które potrafią angażować zarówno układ ruchu, jak i umysł pacjenta.

Gdzie dostępna jest rehabilitacja w chorobie Parkinsona?

Rehabilitacja stosowana w schorzeniu Parkinsona jest obecna w wielu placówkach. Gdzie rehabilitacja w chorobie Parkinsona będzie najlepszym wyborem?

Obecnie bardzo popularne jest korzystanie z prywatnej rehabilitacji w placówkach, które dysponują odpowiednim zapleczem oraz zatrudniają doświadczonych specjalistów. Wówczas zajęcia mogą odbywać się znacznie częściej niż te finansowane przez NFZ, co przekłada się na lepsze rezultaty.

Warto też pomyśleć o skorzystaniu z turnusów rehabilitacyjnych przeznaczonych dla osób z Parkinsonem. W ich trakcie przez cały czas pozostają one pod opieką wykwalifikowanych pracowników – lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów. W trakcie turnusów mogą także uczestniczyć bliscy chorego, którzy mogą wtedy dowiedzieć się więcej o tym, jak zapewnić mu najlepszą opiekę.

Osoby, które chciałyby dowiedzieć się, gdzie rehabilitacja w chorobie Parkinsona jest obecnie prowadzona, powinny także sprawdzić aktualne oferty w internecie. Można tam znaleźć informacje dotyczące rehabilitacji stacjonarnej oraz turnusów rehabilitacyjnych przeznaczonych dla chorych z tą dolegliwością.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

31 − 22 =