Uśmiech

Implanty zębowe – jakie wybrać, aby być zadowolonym z efektu?

Implanty zębowe to nowoczesna metoda leczenia braków zębowych. Przed zabiegiem jednak należy wybrać właściwy rodzaj implantu, co nie jest łatwą decyzją. Wybór implantu jest związany ze stanem ich zdrowia i dlatego powinien być dobrze przemyślany. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak dobrać najlepsze rozwiązanie dla swoich potrzeb, jakie są typy implantów i jakie są ich zalety.

Rodzaje implantów zębowych

Istnieje kilka rodzajów implantów zębowych, na które można się zdecydować. Różnią się materiałem, z którego zostały wykonane, a także wielkością czy kształtem. Najczęściej do tego rodzaju rozwiązań wykorzystuje się tytan, ale można zdecydować się również na stal nierdzewną, żelazo, staliw czy stopy tytanu.

Zalety i wady implantów zębowych

Najważniejszą zaletą implantów zębowych jest to, że są one niezwykle trwałe i nie trzeba ich często wymieniać. Ponadto są również wytrzymałe i wygodne, gdyż nie są mocowane do sąsiednich zębów. Takie implanty są odporne na osadzanie się płytki nazębnej, która mogłaby uszkodzić prawdziwe zęby.

Jeśli zaś chodzi o wady implantów – są one dosyć drogie. Poza tym potrzebują czasu na wchłonięcie się w kości szczęki (zwykle to zajmuje od 3 do nawet 6 miesięcy). Ponadto niektóre typy implantów mogą wymagać dodatkowych zabiegów.

Jak wybrać odpowiednie implanty zębowe?

  • rodzaje implantów zębowych – można się zdecydować na implanty endostealne, które wszczepia się w kości szczęki, lub subperiostealne, które umieszcza się na kości pod dziąsłem. Wybór właściwego typu implantu jest uzależniony od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz stanu jego kości szczęki;
  • materiał wykonania implantów – implanty mogą być wykonane z tytanu lub jego stopów, a także z materiałów ceramicznych (jak np. tlenek cyrkonu). Wybór materiału jest zależny od preferencji pacjenta, ale i zaleceń lekarza;
  • marka implantów zębowych – wybór marki implantów powinien być dokonany podczas konsultacji ze stomatologiem. Lekarz może zaproponować renomowane rozwiązania, które cieszą się popularnością i znakomitą reputacją. Co ważne, istotne jest także to, aby wybrać markę oferującą wsparcie i gwarancję w przypadku ewentualnych problemów.
  • koszt implantów zębowych – koszt implantów może się bardzo różnić w zależności od – zastosowanego materiału, marki, typu implantów, a także liczby potrzebnych implantów. Co ważne, mogą pojawić się również dodatkowe koszty w postaci usług diagnostycznych, zabiegów przygotowujących, protez, mostów czy koron. Podczas konsultacji dentysta powinien przedstawić szacunkowy koszt całego przedsięwzięcia.

Czy każdy może zdecydować się na implanty zębowe?

Niestety, nie wszyscy kwalifikują się do tego typu leczenia. Stomatolog powinien podczas konsultacji ocenić stan zdrowia jamy ustnej, a także i kości szczęki, ogólny stan zdrowia i ustalić ewentualne przeciwwskazania przed leczeniem implantami.

Jak długo trwa leczenie implantami?

Proces leczenia implantami może trwać od paru miesięcy do nawet ponad roku – wszystko zależy od potrzeb pacjenta, stanu kości jego szczęki i ewentualnych wcześniejszych zabiegów przygotowawczych, takich jak np. usunięcie zębów lub augmentacja kości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

61 + = 65