Leczenie endodontyczne – nie tylko przy próchnicy. Co warto o nim wiedzieć?

Endodoncja jest nowoczesną dziedziną stomatologii, której celem jest leczenie zapaleń miazgi zębowej. Kiedy konieczne jest leczenie endodontyczne?

Gdy potrzebne jest sprawdzone centrum stomatologii Warszawa to miasto, gdzie do dyspozycji jest wiele gabinetów i klinik prowadzących usługi w ramach endodoncji. Kiedy konieczne jest skorzystanie z leczenia endodontycznego? Na czym ono polega? Z jakimi cenami leczenia kanałowego trzeba się liczyć?

 

Czym zajmuje się endodoncja?

Dziedzina stomatologii opisywana jako endodoncja jest związana z diagnozowaniem oraz z leczeniem miazgi zębowej. Jest to tkanka występująca we wnętrzu zęba, ukryta pod jego szkliwem. Jest ona miękka i wrażliwa, a przez to podatna na infekcje.

 

Endodoncja zajmuje się leczeniem miazgi zębowej przede wszystkim za pomocą techniki określanej jako leczenie kanałowe, inaczej endodontyczne. Polega ono na wyjęciu z wnętrza zęba jego miazgi oraz nerwów, a następnie na jego wypełnieniu. To powoduje, że ząb nie wymaga wyrywania i przez to pacjent nie musi wykonywać protezy.

 

Kiedy stosuje się leczenie kanałowe?

Bardzo często leczenie kanałowe jest kojarzone z próchnicą. Jednak w rzeczywistości jest ono używane także w innych przypadkach.

 

Do leczenia kanałowego najczęściej prowadzi głęboka próchnica. Jednocześnie wcale nie musi oznaczać ona całkowitego zniszczenia zęba. Zdarza się, że ubytek znajduje się w mało widocznym miejscu, na przykład na jego powierzchni bocznej, dlatego infekcja rozwija się niepostrzeżenie.

 

Również leczenie kanałowe jest prowadzone wtedy, gdy doszło do zapalenia miazgi zębowej, do jej martwicy czy też do pojawienia się ropnia.

 

Kolejne wskazania do wykonania leczenia kanałowego to uszkodzenie mechaniczne zęba, na przykład jego złamanie, wybicie, zwichnięcie. Wtedy także najczęściej dochodzi do uszkodzenia miazgi zębowej, dzięki czemu leczenie kanałowe pozwala na uratowanie zęba przed jego martwicą.

 

Warto też wskazać, że leczenie kanałowe jest stosowane również w przypadku zakładania protez zębowych na naturalnych korzeniach zębów, przykładowo przy koronkach zębowych i mostkach protetycznych.

 

Profesjonalne centrum stomatologii Warszawa – skorzystaj z leczenia kanałowego w sprawdzonym gabinecie lub klinice stomatologicznej!

 

Jak przebiega leczenie kanałowe?

W trakcie leczenia kanałowego lekarz otwiera ząb, a następnie usuwa z jego wnętrza miazgę oraz nerwy. Wszystko dokładnie oczyszcza i potem uzupełnia specjalnym materiałem. Na koniec ząb jest odbudowywany.

 

Kiedyś najczęściej wszystkie powyższe czynności wykonywano na różnych wizytach, natomiast obecnie coraz częściej centra stomatologiczne oferują leczenie kanałowe na jednej wizycie.

 

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Cena leczenia kanałowego wynosi najczęściej od około 400 złotych wtedy, gdy ząb ma jeden kanał, do nawet ponad 1500 złotych, gdy ząb ma cztery kanały. Więcej trzeba będzie też zapłacić za leczenie kanałowe ponowne.

 

Centrum stomatologii Warszawadokładne informacje dotyczące cen leczenia kanałowego w gabinetach i klinikach w Warszawie można obecnie znaleźć na ich stronach internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 68 = 74