Fotel w nowoczesnym gabinecie dentystycznym

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe to zabieg służący uratowaniu zęba przed jego wyrwaniem. Kiedy prowadzi się go najczęściej?

Nowoczesne leczenie endodontyczne, czyli kanałowe daje możliwość zachowania naturalnego zęba nawet wtedy, gdy jest on mocno uszkodzony. Kiedy należy udać się do stomatologa, by rozpocząć leczenie kanałowe? Na to pytanie odpowiada gabinet stomatologiczny Ziętek Clinic Kraków.

Czym jest endodoncja?

Endodoncja to jeden z działów stomatologii, który zajmuje się leczeniem miazgi zębowej. Miazga jest składnikiem wnętrza zęba. Jest ona unerwiona i połączona nerwami przez korzenie zębowe wraz z tkankami żuchwy lub szczęki. Gdy dochodzi do schorzeń miazgi zębowej, konieczne jest wykonanie odpowiedniego zabiegu, czyli leczenia kanałowego. Wówczas stomatolog specjalizujący się w endodoncji może zachować ząb, który w przeciwnym przypadku wymagałby usunięcia.

Leczenie kanałowe – wskazania

Najczęściej leczenie kanałowe kojarzy się z zaawansowaną próchnicą, która atakuje wnętrze zęba. To główna przyczyna prowadzenia leczenia kanałowego. Wówczas infekcja jest tak poważna, że dochodzi do miazgi zębowej i powoduje jej postępujące uszkodzenie i martwicę zęba. Także leczenie endodontyczne prowadzone jest w innych przypadkach, na przykład wtedy, gdy ząb został złamany albo zwichnięty. Wówczas także może dojść do jego obumarcia, dlatego konieczne będzie wykonanie zabiegu endodontycznego, by zapobiec skutkom martwicy. Ponadto leczenie kanałowe wskazane jest wtedy, gdy u pacjenta planowane jest leczenie protetyczne, na przykład założenie korony porcelanowej czy protezy jak mostek stomatologiczny. Wtedy ząb leczony jest kanałowo, aby uzupełnienie było trwalsze.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Leczenie endodontyczne polega na przeprowadzeniu następujących po sobie etapów – celem jest usunięcie miazgi zębowej i tkanek z kanałów korzenia zębowego, a następnie uzupełnienie jego wnętrza.

  1. Znieczulenie zęba – dzięki temu zabieg odbywa się bezboleśnie.
  2. Otwarcie korony zębowej – wtedy stomatolog może dostać się do środka zęba.
  3. Oczyszczenie wnętrza zęba – usunięcie miazgi zębowej, nerwów i innych tkanek, a następnie zdezynfekowanie wnętrza.
  4. Uzupełnienie wnętrza zęba – stosuje się wtedy płynną gutaperkę, która dokładnie wypełnia zakamarki.
  5. Odbudowa zęba – na końcu korona zęba jest obudowywana.

Po takim zabiegu ząb wygląda jak naturalny, jednak w rzeczywistości jest on martwy. Prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe pozwala na zachowanie zęba na wiele lat.

Leczenie endodontyczne – na NFZ czy prywatnie?

Z endodoncji można skorzystać obecnie zarówno na NFZ, jak i prywatnie. Aby leczenie odbywało się z użyciem nowoczesnych metod i mogło dać najlepsze rezultaty, warto wybrać prywatnego dentystę, na przykład gabinet stomatologiczny Ziętek Clinic Kraków. W prywatnych gabinetach można skorzystać z najnowocześniejszych metod leczenia wszystkich zębów. Na NFZ pacjenci mogą skorzystać tylko z leczenia zębów od 3 do 3, natomiast w pozostałych przypadkach lekarz ząb może jedynie usunąć i zaproponować protezę akrylową. W prywatnych gabinetach można wykonać leczenie kanałowe każdego zęba, także pod mikroskopem, co dodatkowo zapewnia jeszcze lepsze efekty. Stomatolodzy korzystają też z innych narzędzi i urządzeń, na przykład endometrów do pomiaru długości kanałów, znieczuleń komputerowych dla większego komfortu pacjenta.

One thought on “Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

  1. Niestety, ale bywają sytuacje w których pomimo intensywnego dbania o uzebienie wymagane jest leczenie kanałowe. I tak było właśnie u mnie. Miałam problem z zębami, zajęła je prochnica. Ubytek rozwijał sie pod dziąsłem oraz nie było widać, ze są popsute.Musiałam dwa zęby przeleczyć kanałowo i na miejsce wstawic korony. Na szczęście natrafiłam na dobrego protetyka i wszystko wyglada bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 6